среда, 27 августа 2014 г.

1 Життя людей за первісних часів. Тема перша

 

  Початок історії. Виникнення людини та її розселення   
                      .
 Вивчаючи цю тему пропоную звернути посилену увагу на основні терміни та факти. Пропоную також переглянути відео з цієї теми.

 


Первісність - найдавніший період історії людства від появи пралюдей до виникнення міст, держав і появи писемності.

2,5 млн років тому в Африці виникла нова, досконаліша істота – «людина вміла», саме цю істоту більшість спеціалістів вважають першою пралюдиною.  
Стародавні люди.

Різновиди пралюдини :  
-- австралопітеки -- мавпи, які мали риси, що зближували їх з людиною, проживали в Африці близько 4 млн років тому.
Жили австралопітеки невеликими групами, харчувалися в основному рослинами і цілком ймовірно — м’ясом упольованих тварин. Для нападу чи захисту використовували палиці та каміння.

Розмовляти вони ще не вміли, а лише видавали деякі уривчасті звуки, що передавали гнів, страх, і попереджали одне одного про небезпеку.
-- «людина вміла» 
Першим представником роду людського, на переконання багатьох учених, була людиноподібна істота, яка жила близько 2,5 млн років тому. Поряд із рештками цієї істоти (Східна Африка, ущелина Олдувай) археологи знайшли кам’яні знаряддя праці. Саме вміння виготовляти знаряддя праці вчені вважають тією межею, яка відокремлює людину від тварин. Тому цю істоту умовно назвали «людина вміла».
-- пітекантроп – (архантроп) пралюдина, або мавполюдина , його ще називають  «людина з прямою ходою», з’явилися в Африці приблизно 1,7 мл. років тому.
Близько 1 млн років тому такі істоти з’явилися на території сучасної України. (с.Корольово,Закарпатська обл. )
Жили мавполюди стадами по 25-40 осіб, постійно пересуваючись у пошуках їжі, займалися збиральництвом і полюванням. Житлом для них найчастіше слугували печери.
Пітекантропи вміли виготовляти рубила, гостроконечники, скребла.
Заняття: здебільшого збиральництво,полювання на дрібних тварин
За пітекантропів у північній півкулі відбулося значне похолодання і частину її території вкрив льодовик, почався льодовиковий період. 
Пітекантропи пристосувалися до нових умов і навчилися використовувати вогонь.


Пралюдина була ще дуже схожа на мавпу.                            Різновиди стародавньої людини :
Неандерталец --  палеантроп -- 150-28 тис. років тому, кістки цієї людини вперше знайдені в Німеччині в 1856 р. в долині річки Неандерталь Неандерталець

Середнього зросту (до 165 см), вони були досить сильні, масивної статури, з великими головами й об’ємом головного мозку майже таким самим, як у сучасної людини.
Неандертальці добре пристосувалися до холоду. Вони удосконалили знаряддя праці, почали виготовляти кам’яні ножі, зазубрені пилки, списи, кам’яні сокири,
гостроконечники, скребла тощо. Неандертальці полювали на різних тварин: північного оленя, мамонта, бізона, коня, волохатого носорога та ін. 
Заняття: збиральництво, рибальство,
загінне полювання;
Головні досягнення: добування вогню,
влаштування пасток, поховання в могилах
Близько 40 тисяч років тому неандертальці зникають. Таємниця їхнього зникнення хвилює багатьох дослідників і сьогодні.Кроманьйонець   — узагальнена назва людей, що жили в пізньому палеоліті  40-35 – 10 тис. років тому і мали сучасний вигляд, вони вважаються предками європейців. Кроманьйонці є першими відомими представниками Homo sapiens – «людини розумної» у Європі. Перший кістяк кроманьйонця було знайдено в 1868 в гроті Кро-Маньйон  в департаменті Дордонь  у Франції.
Краманьойнці вміли балакати. 
Мова – головна риса, яка відрізняє людину розумну від  людини вмілої.

Знаряддя праці: лук, стріли, складні знаряддя .
Заняття: збиральництво, рибальство,
полювання; виникнення землеробства та скотарства (характерне для всіх хомо сапієнс) .
Головні досягнення: перехід до відтворювальних форм господарства, винайдення гончарства, ткацтва,приручення тварин.Кам’яний вік -- доба, коли людина робила знаряддя праці з каменю, це найтриваліший  період в житті людини.

Періоди кам'яного віку :
Палеоліт  --  давній кам’яний вік ;
Мезоліт    --  середній кам’яний вік ;
Неоліт      --  новий кам’яний вік ;
Енеоліт    --  мідно-кам’яний вік 

Стоянка - неукріплене поселення для проживання за доби кам'яного віку.

Еволюція - поступова зміна форм живих організмів, здебільшого (але не завжди) у бік удосконалення.
                                             Запам'ятайте !

3 комментария:

Примечание. Отправлять комментарии могут только участники этого блога.